Bebek odası nasıl hazırlanmalıdır?

Havalandırma. Çok önemli bir sorundur. Yeni doğmuş bebeğin bulunduğu yerin havası sık sık hattâ sürekli değişmelidir. Bu nedenle çocuğun bulunduğu odanın doğrudan dışarı açılan bir penceresi bulunması gerekir. Havalandırmayı sigara içilen bir salona ya da mutfağa açılan bir kapıdan yapmanın hiçbir yararı olmayacağı kuşku götürmez. Aynı biçimde, giriş katında oturanların çocuk odasının penceresi trafik akışının yoğun olduğu bir yere bakıyorsa, açılması hiçbir işe yaramaz, hattâ zararlı olabilir. Çocuk odası için en elverişli pencere sessiz, yeşil alana bakan bir penceredir. Bu olanaksızsa, hiç değilse duman, kötü koku ve gazların olmadığı bir yerden havalandırma yapılmalıdır.

Aydınlatma. Gün ışığı çocuk için çok önemli ve yararlıdır. Çocuğun yarı karanlıkta yaşaması gerekmez; ama kuşkusuz, güneş ışığı doğrudan gözlerine vurmamalıdır. Çocuğun doğrudan güneş ışığına değil, yeterince aydınlık ve ferah bir ortama gereksinimi vardır. Aynı durum geceleri de geçerlidir. Uyurken odasının karanlık olmasında bir sakınca yoktur; yalnızca, uyandığında çevresini görmek ister. Işık isteği, birçok bebek için, gece de, gündüz olduğu kadar önemlidir. Bu nedenle geceleri de bebek odasında canlı, ama bebeğin gözünü almayacak bir ışık kaynağı bulundurulabilir.

Sıcaklık. Yeni doğmuş bir bebeğin odasının evin öbür odalarından daha sıcak olması gerektiğine inanılır; oysa bu yanlış bir kanıdır. Yeni doğmuş bebek serin (ama soğuk değil) bir yerde bulundurulmalıdır. En elverişli sıcaklık 17°— 18°C’tır. Yani bebeğin odası yazın güneşin aşırı sıcaklığından korunmalı, sık sık havalandırılmalı, kışın hafifçe ısıtılmalıdır.

Nem. Bu konu sıcaklıkla yakından ilgilidir. Bebek için kışın gereğinden çok ısıtılan odalardaki hava kuruması çok zararlıdır. Oda havasının kuruluğu, çocuğu rahatsız eder ve solunum organları bozukluklarına yol açar. Yazın hava kuru luğu sorunu önemli değildir; çünkü genellikle odanın penceresi açıktır ve ev içi ile dışarının nemi aşağı yukarı aynıdır. Ama kışın, sobaların ve kaloriferlerin kuruttuğu havayı mutlaka nemlendirmek gerekir.
Bebek odası nasıl hazırlanmalı? Dekorasyonstil

Bebek odası nasıl hazırlanmalıdır?

Bebek Odası Nasıl Hazırlanmalı? Nelere Dikkat Etmek Gerekir … Dekorasyonstil

Bebek odası nasıl hazırlanmalıdır?

Çevreci bebek odası nasıl hazırlanır? – Bebek Var Dekorasyonstil

Bebek odası nasıl hazırlanmalıdır?

bebek odası hazırlanırken nelere dikkat etmeliyim – 24/04/2016 … Dekorasyonstil

Bebek odası nasıl hazırlanmalıdır?

İdeal Bebek Odası Nasıl Olmalı? • Dekorasyon • Evbilgi Dekorasyonstil

Bebek odası nasıl hazırlanmalıdır?

Bebek Odası Nasıl Hazırlanır? – Milliyet Emlak Dekorasyonstil

Bebek odası nasıl hazırlanmalıdır?

Kız Bebek Odaları Için Dekorasyon Önerileri | Hamile Miyim … Dekorasyonstil

Bebek odası nasıl hazırlanmalıdır?

Bebek odası nasıl olmalı? Bebek odası hazırlarken nelere dikkat … Dekorasyonstil

Bebek odası nasıl hazırlanmalıdır?

Bebek odası nasıl olmalı? | Alternatif Anne Dekorasyonstil

Bebek odası nasıl hazırlanmalıdır?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir