Çocuk odası nasıl düzenlenmelidir?

Çocuk okuldaki arkadaşlarıyla günlük ilişkilerinden,

Alttaki, odanın döşenmesinde başlıca öğe, bir dizi kullanışlı dolaba yer verilmiş olmasıdır.

Ya da yarış halinde olma gibi tutumlar edinir: Ya okulda istenilen davranışlara uygun bir “örneğe” uymaya çalışır ya da tam tersine, kendi kendine seçim yaparak, önemli bulduğu okul arkadaşlarını ya da yetişkinleri örnek alır. O halde odası kişiliğine uygun bir biçimde nasıl düzenlenebilir? Çocukta artık birtakım “özel” ilgiler oluştuğuna göre, odasında da bu anlam verilmeye çalışılmalı, öncelikle, her gün kullandığı okul araçları bir araya toplanmalıdır; bu tür eşyaları topluca, küçük bir kitaplık, alçak bir mobilya ya da çekmeceli dolap gibi kolayca erişilebilecek bir yere konulmalıdırlar. Bu arada albümleri, televizyon, sinema ve reklamlarda yer alan ve ilgisini çeken “kahramanların”, sanatçıların resimlerinin bulunduğu dergiler de düzenli biçimde yerleştirilmelidir.

Resimli dergi ve kitapların yalnızca çocuklarla ilgili olanlarıylayetinilmeyip, çocuğa elden geldiğince çok resimli kitap verilmeli; ayrıca, kendi kendine bilgisini artırması ve araştırma yeteneğini geliştirmesi için ansiklopediler satın alınmalıdır. Değişik zamanlarda ve çeşitli biçimlerde kullanılan bu malzemeler çocuk odasında raflarda, kitaplıklarda, masanın üstünde, kapaklı dolaplarda düzenli bir biçimde yerleştirilmiş olmalıdır.

Çocuk odasının yeni “ilgi merkezleri”

6-10 yaşlarında çocuk, arkadaşlarını taklit ederek ya da tersine onlardan farklı olmaya çalışarak, giyimine ilgi göstermeye başlar. Bir yere giderken hangi giysilerini, hangi ayakkabısını giyeceğini kendisi “seçmek” ister. Bu dönemde

Çocuklarla birlikte gereksinimleri de geliş büyür. Çocuklarla birlii büyüyebilen, sökülüp takılabilen mobilyaların kullanımı bu açıdan çok rahattır. Bu sayfadaki ve karşı sayfadaki fotoğralarda çocuğun gereksinimlerinden hareket ederek,değişik parçalarla mobilyaların nasıl tamamlanabileceği ya da bir araya getirilebileceği görülmektedir. Mobilyaların yüzeyleri formikadır. Özel bir metal kanca düzeniyle, çeşitli bölümler birbirine bağlanmaktadır.

Kaşkol, bere, eldiven, vb. tamamlayıcı giysiler onun için son derece önemlidir. Dolayısıyle, odasındaki giysi dolabına bir göz atılmalı, genişletilmesine ve daha kullanışlı bir duruma getirilmesine çalışılmalıdır.

Çocuk önceleri büyük bir özgürlükle oyunlarını kendi kendine yaratırken, okula başlamasıyla belirli spor araçlarına da ilgi göstermeye başlar; birbiriyle yarışma içinde olan tutumlara yönelir; erişkinlerden, reklamlardan, televizyonlardan edindiği bilgilerle, kullandığı malzemeler ve giyim konusunda “moda”nın etkisinde kalır. Anababalar özellikle bu dönemde, sevdiği oyuncunun, sporcunun ya da spor takımının resimlerini duvarlarına asmasına ya da oraya buraya yapıştırmasına ve bu konulara düşkünlüğüne karışmamalıdırlar.

çocuk odası düzenlerken bunlara dikkat edin ıyi bir çocuk odasıÇocuk odalarının düzenini diğer odalar gibi düşünmemelisiniz ...... taşır çocuk büyüdükçe odasını oyun odası yatak odası ve

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir