DEKORASYONDA SOFiSTiKE DOKUNUŞLAR

İç mimar Raul Martins, farkfı ambiyansları sembolize eden parçaların mükemmel bir uyum içinde olduğu bu Madrid evinin mekanlarına rafine ve zarif imzasını atmış.

Şömineye bitişik olan daybed Raul Martins tasarımı; kadife döşemesi ise, Robert Ailen. Kitaplığın önündeki ikili dolap çini kapıları ile 20.yüzyıl başlarındaki Fransız esintisini yansıtıyor ve Las Pulgas’taki Paris pazarından alınmış. Bu, iç mimarın çok kıymetli parçalarından sadece biri.

Bir iç mimarın evi; yetenekleri, değerleri ve zevkleri ile adeta bir showroom olarak değerlendirilebilir. Raul Martins’in bu Madrid evi de hem bir bütün olarak, hem de ayrı ayrı her köşesinde şahane bir klasik zarafeti ve karakteri yansıtıyor. Burada ilk yapılan, alanların ihtiyaçlara göre mekanların orantılanması olmuş. 19, yüzyıla ait ev, öncesinde aşın derecede bölünmüş ve modası geçmiş bir dağılım gösterirken, değişimin her şeye rağmen mimarinin karakterini bozmayacak şekilde olmasına da özen gösterilmiş. Evin orijinal halini muhafaza etmek için yoğun ve detaylı bir restorasyon çalışması sürdüren dekoratör, temel yapı özelliklerini sadece korumakla kalmamış, aynı zamanda altını da çizmiş. Zeminlerdeki uygulama bunun tipik bir örneği. Damalı Macael mermeri, arduaz ve kırmızımsı balkon tam da aynı sebepten muhafaza edilmiş, bunun mümkün olmadığı yerlerde orijinaline benzer malzemelerle zemin döşenmiş. Tavan pervazları yeniden yapılmış, kapılar tamir edilip cilalanmış, eşyalar değişmiş, aynı şekilde antika özellikleri yansıtan yeni pencereler takılmış.

İç mimar daha sonra hem kendi tasarımlan, hem de Avrupa’nın değişik antikacılarından alman mobilyalar ile adeta bu alanlara detaylarla ve anılarla dolu yeni bir takım elbise dikmiş. Yıllardır biriktirdiği kumaşlardan yapılan bir elbise gibi…

Raul Martins, şöminenin yanına Macael mermerinden evin orijinal parçalarından birini yerleştirmiş. Madrid’in El Rastro bitpazarından alınan dev ayna bu parçayı bütünlemiş. Şömine ağzının üstünde, Avrupa’nın değişik antikacılarından alınan 19. yüzyıla ait alçı koleksiyonundan parçalar bulunuyor. 50’li yıllara ait pirinç aplikler, Justiniano X yapımı.

Girişteki mobilya; 50 yıllık, ceviz kaplama, ön cephesi limon çello ile ağartılmış, Concha Ortega yapımı. Aynanın üstündeki altın suyuna batırılmış emaye demir heykel, Curtis Jere’nin kreasyonlarından esinlenerek yapılan bir eser.

SOFiSTiKE DOKUNUŞLAR_2.jpgSOFiSTiKE DOKUNUŞLAR_5.jpgSOFiSTiKE DOKUNUŞLAR_0.jpgSOFiSTiKE DOKUNUŞLAR_7.jpgSOFiSTiKE DOKUNUŞLAR_1.jpgSOFiSTiKE DOKUNUŞLAR_4.jpgSOFiSTiKE DOKUNUŞLAR_9.jpgSOFiSTiKE DOKUNUŞLAR_10.jpg

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir