En Rahat Yatak Hangisi ?

Birçoğumuz için Kasım ayı; yazın ve tatilin bitişi, işlerin yoğunluk kazanması, okulların açılışı, yağmurların yağmaya başlaması demek olsa da; aynı zamanda, bezdiren sıcakların bitişi, tatil yörelerinin sakinleşmesi, insanın kendisini daha zinde hissetmeye başlaması da demektir. İşte bu zamanlarda iyi bir yatağa sahip olmanın önemi daha çok öne çıkar. Kimi zaman ortopedik bir sorun nedeniyle yatağımızı değiştirmemiz gerekse de, aslında iyi bir yatağa sahip olmanın yaşam kalitesinin artmasına katkısı vardır. Peki, bu kalitenin unsurları nelerdir, gelin birlikte inceleyelim.

Bu çok özel bir yatak! Öncelikle ana malzemesini oluşturan ‘visco’ sistemini kısaca tarif etmek gerekiyor: Viskoelastik adı verilen özel bir dolgu malzemesi, NASA tarafından 1960’larda astronotların üzerindeki basıncı azaltmak için keşfedilmiş. 1980’lere gelindiğinde ise bu malzemenin farklı sektörlerde de kullanılabilecek şekilde patenti yaygınlaşmış. ABD’de ‘memory foam’ adıyla da bilinen bu malzeme özellikle hastanelerde, hastaların ağrılarını azaltmak ve kan dolaşımını artırmak için kullanılmış. Vücudun yapısına uygun şekil alan bu yatak hem sağlıklı, hem de çok konforlu. Uzanırken bir kumandayla yatağınızın sertlik ve yumuşaklığını ayarlamanız da mümkün. Hatta kendi yattığınız alan ile eşinizin yattığı alanı farklı sertliklere ayarlayabilirsiniz. Artık evimize kadar gelebilen böylesi bir teknoloji harikasına yatıp uzanmak şart oluyor.

Yaylı yatak geleneği halen devam ediyor, fakat Yatsan bunu son noktaya vardırmış görünüyor. Yaylı yataklardaki çiftlerden birinin hareket etmesi durumunda, diğerini de sarsan sorun bu yatakta çözüme ulaşmış. Dayanıklı yay sistemi, hem alışkanlıklarından vazgeçmeyenler, hem de ekonomik olmak isteyenler için ideal.

Kökleri 1852 senesine uzanan, aslında saraçlık yaparak işe başlayan, fakat otomobilin icadı yüzünden atçılığın değer kaybetmesiyle yatak üretimine geçiş yapan efsane marka… İsveç’te altıncı kuşağın yönetimini devraldığı Hastens yataklarının her birinin özenle üretildiği vurgulanıyor.

El işçiliğinin ve detayların çok büyük önem taşıdığı bu yatakların alametifarikası mavi-beyaz ve ara tonlarından oluşan ekose deseni. 1978 senesinde lanse edilen bu sembol günümüzde Hastens yataklarının en dikkat çeken yanı oluyor. Bütçeyi çok zorlasa da bir efsaneyle yaşamak isteyenler olabilir.

Japonlar her alanda olduğu gibi yatak konusunda da en ince ayrıntısına kadar her şeyi düşünüyorlar. Kuruluşu 1926 senesine dayanan Nihon Bed markasına göre yatak üretmek için en önemli unsur, bir yatakta bulunan yayların kalitesi ve sayısı. ‘Silky’ ve ‘Beads’ diye iki ayrı gruba ayrılan yatakların birbirinde farkı, yaylarının çaplarının büyüklüğü. ‘Silky’ serisinde 1.200 adet yayın (normalde yataklarda 600 civarında yay bulunuyor) bulunması nedeniyle insan vücuduna en sağlıklı ve rahat konforu sunuyor.
En Rahat Yatak Hangisi ?_8.jpgEn Rahat Yatak Hangisi ?_10.jpgEn Rahat Yatak Hangisi ?_6.jpg

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir