İpek Koray Desing

İpek Koray Design ofisin tasarladığı Bostancı’daki ev, manzaraya hakim konumu ve şık dekorasyonu ile r;.tekstille uğraşan bir iş adamına ev sahipliği yapıyor.

Ziyaret ettiğimiz Bostancı iskelesi üstünden adalan seyreden 250 metrekarelik dairenin hemen her noktasından manzaraya açılması bu projenin odak noktası olmuş. Yedi ayda tamamlanan evde yaşam 2011 yılında başlamış. Evin sahibi daha öncede burada yaşasa da, evin tadilat ihtiyacı, Mimar ipek Koray ile bir araya gelmesini sağlamış. Koray’ın Kartal’da gerçekleştirdiği bir projede, aile dostlannın referansı üzerine tanıştırılmışlar.

Bir apartmanın sekizinci katında konumlanan ev; salon, mutfak, ebeveyn odası ve banyosu, misafir banyosu, çamaşırhane ve genç kız odasından oluşuyor. Ev sahibi burada yalnız yaşasa da zaman zaman kendisini ziyaret eden genç kızı için de bir oda düzenlenmiş. “Ev sahibi manzarayı her yerden görmek istediği için salon, mutfak, ebeveyn yatak odası ve banyosundan manzarayı içeri aldık. Ev sahibinin denizle olan ilişkisine bir gönderme olarak doğal taşlar, mutfak ve banyolarda kullanılan mavi ve tonları ana temayı oluşturdu. Binanın tüm duvarlarını kaldırarak ahşap ve cam bölücülerle geçirgenlik ve akıcılık sağladık,” diye anlatmaya başlıyor Koray.

Eve girişteki antre ve hol, farklı hareketlerle sıradan bir koridor olmaktan çıkarılmış. Burada beyaz Thasos mermeri kullanılırken, evin genelinde uçuk pudra maviler, deniz renkleri ve griler kullanılmış. “Evin mermerleri ve ahşap işleri çok itinalı bir biçimde yapıldı. Salon, hol ve mutfakta masif Amerikan cevizi, odalarda meşe ve lake kullanıldı. Parkeler için meşe tercih edildi. Özel imalat tüm ahşap işleri Devel Mobilya ile yapılırken, mermerler Ali Değirmenci’den temin edilip Yılmazlar Mermer ile uygulamada çalışıldı. Tüm cam işleri Umut Cam tarafından yapıldı. Evin aydınlatma sisteminde spotlar ve birkaç avize mevcut. Perde yerine storlar takıldı. Alt yapı sistemini ise yıllardır çalıştığımız

Göller Elektrik ve Koçak Tesisat ile gerçekleştirdik. Evde As Boyatex’ten alman boyalar kullanıldı. Şömine Hüısan’dan seçildi. Eldeki mevcut mobilyalar kullanılsa da A Day of Design’dan alınan kumaşlarla yenilendi. Aksesuarları çoğu yurtdışı seyahatlerden temin edildi,” diyor Koray.

Profesyonel kariyerinde 25 yılı geride bırakan ipek Koray, 2010’dan beri tüm mimari ve iç mimari çalışmalarını “Geçmişe saygı/geleceğe güven, mottosu ışığında gerçekleştiriyor ve yaratıcı, cesur, kişilikli mekan ve tasarımlar ortaya koyuyor. Ekibiyle beraber kişilikli, yerine göre iddialı mekan ve tasarımlann peşinde olan Koray, “Arzu edilen, ekip olarak insani ilişkilere değer veren; her şeyden önce karşı tarafın ne istediğini anlamaya yönelik bir bilinci kendi bilgi, tecrübe ve sanatımızla bütünleştirmek, çeşitlendirmek ve ortaya modası geçmeyen ortak bir eser çıkarmaktır. Bu bağlamda iletişim ve psikoloji çok önemli unsurlardır. ipek Koray Design için yaratıcılık bağlamında her şeyin özü; ön yargı ve tutuculuktan uzak, çağdaş bir düşünce ve üretim gücüdür,” diye dile getiriyor ve “Hep hayalini kurduğum Mimar Sinan Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi’ni bitirdim. Akademideki mimari ve sanat ile dolu beş senenin mesleki formasyonumun şekillenmesinde çok önemli rolü oldu,” diye ekliyor.

1990’lann başında ortaklarıyla beraber kurduğu Grup Tasarım Mimarlık ile 20 sene boyunca çok sayıda esere imza atan Koray, 2010 yılından beri çalışmalarını ipek Koray Design adı altında, genç ve yenilikçi ekibi ile sürdürüyor. Mimarisiz bir hayat düşünemediğini ifade eden ipek Koray, bilgi birikimi, güven ve tecrübesini sevgi ve heyecanla birleştirerek daha uzun seneler ses getirecek mimari projeler üretmeye devam etmeyi hedefliyor.

ipek Koray Desing _7.jpgipek Koray Desing _2.jpgipek Koray Desing _11.jpgipek Koray Desing _6.jpgipek Koray Desing _8.jpgipek Koray Desing _4.jpgipek Koray Desing _19.jpgipek Koray Desing _22.jpgipek Koray Desing _21.jpgipek Koray Desing _23.jpgipek Koray Desing _15.jpg

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir