Kış bahçesi dekorasyonu

ikinci Bahar, Hatırla Sevgili, Ihlamurlar Altında, Bu Kalp Seni Unutur mu? Süper Baba, Asi gibi diziler ile Gölge ve Güz Sancısı adlı filmlerin senaryolarını yazan Nilgün Öneş’in evi Belvü Apartmanı’nda yer alıyor. iç mimarlar Selin Ataman ve Hüseyin Çelebi’nin birlikte tasarladığı daire, ferah mekanları, muhteşem ve hatta hülyalı manzarasıyla dikkat çekici.

Bugüne kadar pek çok ünlü isme ev sahipliği yapan Belvü Apartmanı, ilk olarak zamanının ünlü pastanecisi Moulatier tarafından iki veya dört katlı bir konak olarak yaptırılmış. 1941’de yeni sahibi saat tüccarı Gramatopoulos konağı yıktırmış ve yığma olarak ‘Apparltement Gramatopoulos’u inşa ettirmiş. Sainı Antoine Kilisesi’nin mimarı Guilio Mongeri, mücevherci Leo Sarran ve eşi Madam Evlambiya, Madam Butterfly filminin ‘gerçek kahramanı’ diplomat Bemard Boursicot, Anayasa Profesörü Bahri Savcı ve Gazeteci Orsan Ûymen, bu apartmanda yaşamış ünlülerden bazıları. Muhtemelen muhteşem manzarasından dolayı Belvü adını alan apartmana Nilgün Ûneş, 80’li yıllardan itibaren gidip gelmeye başlamış: “Bahçe katında ve çatıda arkadaşlarım yaşıyordu. O zamanlar kalabalık ev partilerini severdik, özellikle şimdi evim olan çatı katında çok eğlenceli zamanlar geçirdik. 90’lı yılların ortalarında sahipleri çatı katını satmaya karar verince talip oldum.

Onarım gereken evde kiracının çıkmasını beklerken yangın çıkmış ve çatı tamamen yanmış. Ev sahibi, apartmanın gedikli ustası Hamza Usta’yla aylarca uğraşıp dairenin şimdiki halini andıran bir yaşam alanı ortaya çıkmış. Apartman 17 Ağustos depreminde en küçük bir hasar görmemiş, ancak bir yıl kadar sonra sokağın altına kazılan Metro tüneli sayesinde! Giriş sahanlığında bir duvar boydan boya 2 cm kadar açılmış. iki tarafında da evler olan apartman hafifçe yan yatarak ayakta durmayı başarmış. Ardından belediye görevlileri gelip kapıyı mühürlemiş ve giriş çıkışı yasaklamış. Apartman sakinleri artık içinde uyuyamadıklan evlerini 2002 yılında boşaltmak zorunda kalmış. Bundan sonrası ise, ‘çileli’ bir yolculuk olmuş. ikinci dereceden tarihi eser olan binanın yapımı için aşılmaz engeller konulmuş.

‘Bir müdürün imzası için yıllarca bekledik. Çocuklarımız büyüdü, bazılarımız torun sahibi oldu. Hayatlarımız değişti, sokak değişti, Beyoğlu değişti, Türkiye bile değişti. Ama izin ve imza çilesi asla değişmedi. Sadece benim dairem için bile birkaç yıl beklemek zorunda kaldık.’

Teras alanları ile birlikte toplam 160 metrekarelik kullanım alanına sahip.

Hüseyin Çelebi birlikte tasarlanmış. Yenilenmesi altı ay süren evin alt katında geniş bir yaşam alanı yer alıyor. Muhteşem bir Boğaz manzarası gören bölüm salon olarak kullanılıyor. Geniş pencereler sayesinde gün boyunca ışıklı olan bu mekanın önünde her tarafı camlı, kapalı bir alan oluşturulmuş. Buraya ufak bir mutfakçık yapılmış. Teras ise tarihi yarımada, Galata Kulesi ve Adalar’ı gören manzarasıyla göz kamaştırıyor. Salonun diğer aksında TV’de seyredilen bir oturma bölümü yer alıyor. Burada bir duvara boydan boya kütüphane kurgulanmış, mutfak ise mekana açık olarak tasarlanmış. Bu katta ayrıca depolama alanları ve misafir tuvaleti yer alıyor. Zeminine ‘hit loft floor mono’brüt beton görünümlü zemin uygulaması yapılmış. Böylece kesintisiz bir yüzey oluşturulmuş. Ahşap merdivenle çıkılan çatı arası katında ise; yatak ve giyinme odaları ile banyo yer alıyor. Yaşama alanını gören galeri boşluğu sayesinde buradan da Bogaz’ın eşsiz manzarası seyrediliyor. Banyo dışında zemine, plaka çam ağacı uygulanmış ve mat beyaz yağlı boya ile boyanmış. Yatak başındaki duvarda OSB malzemesi kullanılmış. Çatı eğiminden dolayı kullanılamayan alan dışarıdan fark edilmeyen, gizli! bir depo alanı olarak değerlendirilmiş.

Uzun süren bir yolculuğun! sonunda evinde yaşamaya başlayan Nilgün Ûneş, “Tam 13 yıl sonra yeniden evimdeyim ama biraz yabancılık çekiyorum. Galiba o da aynı durumda. Neyse, alışacağız birbirimize, diyor.

Giyinme bölümü yatak odasından banyoya gidilen koridor üzerinde yer alıyor. Giyinme alanı ve banyo, kullanıcının erişim rahatlığı duşunuıereK bölüntüye uğratılmadan tamamen açık bırakılmış.

Bu sayfada Lavabo, Mudo Concept’ten alınmış ve rengi değiştirilmiş. Ayna çerçevesi, Mardin’den bir Süryani ustanın işi; lamba, Hedef Aydınlatma’dan seçilmiş.

Yan sayfada Kesintisiz ve açık mekanlar oluşturulan evin alt misafir tuvaleti ve depo; üst katta ise yatak odası, çalışma bölümü ve banyo yer alıyor.

Üstte Yatak başının OSB malzemesi beyaz renge boyanarak gizli bir depo alanı oluşturulmuş; böylece çatı eğiminden dolayı kullanılamayan alan değerlendirilmiş. Kilim Bodrum Mumcular’dan satın alınmış. Altta Çalışma bölümü yatak odasının içinde çözülmüş. Kırmızı sandalye, Bagno di Roma.

Kış bahçesi dekorasyonu_1.jpgKış bahçesi dekorasyonu_2.jpgKış bahçesi dekorasyonu_0.jpgKış bahçesi dekorasyonu_7.jpgKış bahçesi dekorasyonu_6.jpgKış bahçesi dekorasyonu_3.jpgKış bahçesi dekorasyonu_5.jpgKış bahçesi dekorasyonu_4.jpgKış bahçesi dekorasyonu_9.jpgKış bahçesi dekorasyonu_8.jpgKış bahçesi dekorasyonu_11.jpgKış bahçesi dekorasyonu_10.jpg

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir