SAHİ TASARIM ÜRÜNLERİ MAĞAZASI

Peştamal, sabun, anahtarlık, çikolata, tabak ve çay bardakları… Sahi istanbul, Karaköy’den sonra şimdi de Balat’ta. Farklı tasarımlara sahip ürünler, kesinlikle çok cezbedici! Markanın Uzun yıllar pazarlama yöneticiliği yaptıktan sonra 2014’te Sahi’yi kurmuş. Sahi, bir kültür pazarlaması platformu. Mağazalarımızda nostaljik çikolata, gofret, lokum, helva, baklava gibi orijinal formüllerle hazırlanmış geleneksel lezzetlerden, el sanatları ve yeni tasarımlara kadar pek çok ürün var. Lokumlarımızı Safranbolu Lokumcusu bize özel bir formülle üretiyor.

Baklavalarımız Antep’ten günlük geliyor. Ayrıca bir istanbul klasiği olan susam ve kos helvayı, damağımızda tadı baki olan nostaljik gofretler ya da misafirlerimizin gözü önünde hazırlanan taze kaymaklı lokum gibi geleneksel tatların en kaliteli halleriyle modern yorumları da Sahi’de mevcut. Balat mağazasında, internet’te satılan paketli ürünlerin satışı yapılıyor. istanbul şehir kültürü gibi zengin bir konsepti etraflıca kapsamak istiyor. Pazar hariç her gün 09.0019.00 arası açık. 90300 TL’ye kadar ürünler bulmak mümkün.Tasarım ürünlerini farklı tasarımcılar hazırlıyor. Porselenden seramiğe, dokumadan oya ve çiniye kadar farklı malzemelerde ürünler var.

Bağımsız tasarımcılar dışında kendi tasarım ekibi de kırtasiye, çanta, tişört, volkanik taşlardan ve kırmızı mercan taşlarından bileklikler ve istanbul temalı aksesuarlar tasarlayıp üretiyorlar. ‘Made in istanbul’ kavramının, özellikle yabancıların gözünde bir artı değer olarak yerleştirilmesi ve yaygınlaştırılması gibi hedefleri var.

Hızır Çavuş Köprübaşı Sok. 15, Balat.

KLASiK TABELA TABELA ATÖLYESi

Balat’ın en yaratıcı ve sizi şaşırtacağını düşündüğüm yerlerinden biri… Vitrininde çeşit çeşit tabelaya bakakalıp içeriye adım attığınızda, sizi Bürkan Özkan karşılayacak. Kendisi tabelalar tasarlıyor, boyuyor ve satıyor. Genelde kişiye özel işler yaptığı için bir sanatçı atölyesine adım attığınızı düşünmelisiniz. Farklı yazı fontları ve boyutlarda panolar gözünüzü alacak! Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Bölümü mezunu Özkan, tipografide çok tecrübeli. “Grafik tasarım atölyesi olarak altı yıldır faaliyet gösteriyorum. Tabela atölyesine geçişim üçdört aydır. Ama ön hazırlık aşaması üçdört yıldır sürüyordu. Tam hazırolmadan açmak istemedim. Gerçi görenler yıllardır buradaymış gibi hissediyor.” Harflerve yazılar onun en önemli araçları. Dükkanı açmasının en önemli sebebi olarak ise, etraftaki görsel kirlilik ve tektiplik karşısında çözüm üretmeyi gösteriyor. Öncesinde ajans ve tasarım işleri yapan Özkan, artık tamamen bu alanda ilerlemeye kararlı. Kendi imkanlarını zorluyor ve her gün farklı kaynaklardan görme ve öğrenmeye devam ediyor, insan her yerde bir şey öğrenir, eğer istiyorsa. Her işin farklı deneyimi ve kapıları, koridorları vardır. Merak etmek ve istemek sanırım işin sırrı, işte benim kısa hikayem bu. 10’lu yaşlardayken babasından gördüğü deneyimleri de ekliyor. Birterzi misali sadece sipariş üzerine çalışan atölye, geleneksel malzemelerden oluşuyor. Sac üstüne ahşap çerçeve veya ahşap üstüne isteğe göre çerçeveli ya da düz… Ama hep fırça, boya standart 40 sene önce nasıl yapılıyorsa öyle. Yedi gün 24 saat açık diyebileceğimiz dükkan, vitrininden iç çalışma ortamına kadar bir bütünlük içinde. Neden burada olduğunu ise “Balat, bence istanbul’da ender kalmış ‘istanbulcuk’lardan. Çok seviyorum. Sanrım o da beni sevdi.

Bu işi yapmak için daha doğru bir yer bulamazdım! Esnafından kedisine sakin, acelesi olmayan bir semt, sözcükleri ile açıklıyor.

SAHİ TASARIM ÜRÜNLERİ MAĞAZASI_5.jpgSAHİ TASARIM ÜRÜNLERİ MAĞAZASI_4.jpgSAHİ TASARIM ÜRÜNLERİ MAĞAZASI_1.jpgSAHİ TASARIM ÜRÜNLERİ MAĞAZASI_3.jpgSAHİ TASARIM ÜRÜNLERİ MAĞAZASI_2.jpgSAHİ TASARIM ÜRÜNLERİ MAĞAZASI_6.jpgSAHİ TASARIM ÜRÜNLERİ MAĞAZASI_11.jpgSAHİ TASARIM ÜRÜNLERİ MAĞAZASI_7.jpgSAHİ TASARIM ÜRÜNLERİ MAĞAZASI_10.jpg

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir