TASARIMCI DARRYL COX HEPSi ORiJiNAL

Sanat eseri yaratmayı, inşa etmeyi kişisel yaşam tarzı haline getiren Fusion Frame markasının yaratıcısı Darryl Cox, gerçeküstü estetiğe sahip çerçeveleriyle tasarıma farklı bir yön veriyor.

Amerikan tasarımcı Darryl Cox; son dönemde, ilginç bir estetiğe sahip vintage çerçevelerle öne çıkıyor. Ağaç parçasının yıkanıp, biçim verilip kurulanması ve çerçeveyle birleştirilmesinden meydana gelen çalışmalara tasarım, efor, oyma yontma boyama işlemleri uygulanıyor.

Öncelikle, kendinizden biraz bahseder misiniz?

Kaliforniya ve Oregon’da doğayla iç içe büyüdüm. Annem de, babam da yaratıcı insanlardı ve bu benim hayal gücümün gelişmesinde etkili bir rol oynadı. Bir delikanlı olarak sanata saygı duyarak büyüdüm ve West Oregon Ûniversitesi’nde sanat dersleri aldım. Sanat parçalan yaratmak, inşa etmek, oymak, boyamak ya da tasarlamak her zaman kişisel yaşam.

Fusion Frames de, benim her zaman somut bir şeyler yaratma isteğimden ortaya çıktı.

Bu gerçeküstü estetiğe sahip çerçevelerin tasarım süreci nasıl gelişti?

Bana olağandışı gelen ağaç parçaları ya da çerçeveleri bularak başladım. Eşi olmayan ve üstlerinde izler olan (çizik, sıyrık, kusur gibi) cisimler hep ilgimi çekmiştir. Çünkü bunlar bir yaşanmışlık, tarih ve hatta modayı barındırır içinde. Bir çerçeve ya da ağaç parçası bulduğumda, bunun üstünde çalışıp ne gibi şeyler ortaya çıkarabilirim; onu düşünür, planlarım. Dolayısıyla onunla birleştireceğim yeni parçalar aramak bir sonraki adım olur. Ne zaman ki birbiriyle mükemmel uyum içinde bir ağaç dalı ve çerçeve bulurum, parçaların hazırlanış sürecine başlarım.

Bize ürünlerinizin ana maddeleri hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?

Ana maddeler, ağaç parçaları veya kökleri ile ahşap çerçevelerdir. Ahşap çerçevelere, özellikle antika olanlara da hep bir ilgi duymuşumdur; o yüzden, o tarzda olanları tercih ederim. Antika çerçevelerdeki o katı inşa, detaylı çalışma ve cila, onlara karakter ve tarih katar. Benim amacım, her iki karakteri bir araya getirmek ve birbirlerine yansımalarını sağlamak… Diğer maddeler; boya, lekeler, yapıştırma ve şekil verme aletleri ve tüm hırdavatlar… Doğam gereği insanlara işin yapım aşamasını anlatmak, yol göstermek isterim ama sanatımın eşsiz kalması için bunu yapmamam gerekiyor. Benim bu süreçleri anlamam ve aşmam yıllarımı aldı ve dolayısıyla bu süreç ve metotlar benim için fazlasıyla özel.

Diğer yaratıcı ürünlerinizden de bahseder misiniz?

Giriştiğim ve zevk aldığım diğer sanat dalları; boyama, kesme, oyma, şekil için tüm yaratıcı sanat eforumu, Fusion Frames üstüne yoğunlaştırdım. Bunlar üzerine düşünmeyi, çalışmayı ve her birinden bambaşka kişilikler çıkarmayı seviyorum.

Amacım ve umudum şu yönde: Ne zaman biri bir eserimin önemini öngörürse ve anlarsa, o an benim için çok güzel olur. Her biri gerçeküstü, soyut ve kişiseldir. Fusion Frame’deki her esere bir isim koymamın nedeni de bu. isim koymak bir eseri yaratmak kadar önemli benim için. Çünkü bu mantık ve maneviyatı birleştirmenin dışa vurumu gibidir. Her zaman ürünlerin ilk, ilkel hali ve daha sonraki final versiyonu üzerine kafa yorarım.

Hammaddesi ahşap olan soyut eserler, yaşam alanlarını daha da özel Ürünlerinizi nasıl kategorize ediyorsunuz?

Aklıma gelen bir şarkıdan esinlendim mesela ilk seferinde. Gerçekten de ne zaman bir ‘Fusion Frame’ yaratmaya başlasam, alacağı karakteri düşünmeden edemem. Ben her sanat eserinin tek ve eşsiz olması gerektiğine inanırım ve bu yüzden isimlendiririm. Hiçbir sanat eserinin bir kopyası ya da minyatürü olmamalı. Hayatımızdaki pek çok şey zaten binlerce ya da milyonlarca kez kopyalanıyor. Bazı şeyler eşsiz, tek ve özel kalamaz mı? Bence kopyalamak bir ürünün değerini düşürüyor.

TASARIMCI DARRYL COX HEPSi ORiJiNAL_3.jpgTASARIMCI DARRYL COX HEPSi ORiJiNAL_5.jpgTASARIMCI DARRYL COX HEPSi ORiJiNAL_4.jpgTASARIMCI DARRYL COX HEPSi ORiJiNAL_1.jpgTASARIMCI DARRYL COX HEPSi ORiJiNAL_7.jpgTASARIMCI DARRYL COX HEPSi ORiJiNAL_10.jpgTASARIMCI DARRYL COX HEPSi ORiJiNAL_11.jpgTASARIMCI DARRYL COX HEPSi ORiJiNAL_8.jpgTASARIMCI DARRYL COX HEPSi ORiJiNAL_12.jpgTASARIMCI DARRYL COX HEPSi ORiJiNAL_13.jpg

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir