Yemek Masası Dekorasyonu için 5 Kolay Fikir

Yemek masanız, hazırladığınız bir sürü lezzetli yiyecekle donandıktan sonra mutlaka güzel görünecektir. Ancak bunun öncesi ve sonrasında da basitçe uygulanabilecek fikirlerle masanızın her zaman şık kalmasını sağlayabilirsiniz. Yemek masası, evin en göz önündeki mobilyalarından biri olduğu için sadece iyi bir model seçmeniz yetmez. Nasıl süslediğiniz de büyük fark yaratır.

yemek-masasi-dekorasyonu-icin-5-kolay-fikir-1

Neyse ki yemek masaları bir parça orta süsüyle bile yeterince özenli görünebilir. Yaratıcılığınızı ve stilinizi yemek sırasında veya normal zamanlarda da masanızdan yansıtabilirsiniz:

Çiçekler: Şüphesiz çiçekler evleri doğal bir şekilde süslemek için en çok başvurulan unsurlardır. Yemek masanızı dekore ederken masanın malzemesine ve mevsime göre çiçek seçmelisiniz. Turuncu, sarı, kırmızı tonlar açık renk ahşap masalara, özellikle sonbahar aylarında çok yakışacaktır. Yılbaşı ve kış sezonunda yeşil, kırmızı ve beyaz ağırlıklı bir aranjman tercih edebilirsiniz. İlkbaharda beyaz, pembe gibi renkler görenlerin içini açacaktır. Yazın ise hiç çekinmeden rengarenk bir aranjman sergileyebilirsiniz.

Meyveler: Meyveleri buzdolabının en alt çekmecesinden kurtarın ve capcanlı renklerine masanızın üzerinde yer açın. Özellikle elma, portakal, limon gibi dayanıklı meyveler işinize yarayacaktır. Meyvelerle dekorasyon konusunda biraz daha yaratıcı olmak isterseniz, onları yüzdürmeye ne dersiniz? Birkaç şık cam kap alın, içlerine farklı seviyelerde su koyun ve parlak yeşil elmaları içine atın. Neredeyse hiç para harcamadan yüzlerce liralık dekoratif unsurlarla yarışabilecek güzellikle bir parçanız olacaktır.

Doğanın Diğer Güzellikleri: Çiçekler ve meyvelerin haricinde masanıza taşıyabileceğiniz sayısız doğal güzellik mevcuttur. Geniş bir kapta yapacağınız aranjman, hem bu güzellikleri hem de sizin becerinizi yansıtır. Çam kozalakları, iğne yapraklar, sararmış büyük yapraklar, güzel veya şekilli taşlar, yemişler, hatta dallar bile eserinizin bir parçası olabilir. Yazın ise geniş cam bir kaba bir miktar su koyup, içine plajda bulduğunuz en güzel ve parlak taşları doldurarak sahil havasını mutfağınıza veya yemek odanıza taşıyabilirsiniz.

yemek-masasi-dekorasyonu-icin-5-kolay-fikir-2

Mumlar: Mum ışığında yemenin zevki bir başka olduğuna göre yemek masanıza en çok yakışacak dekoratif unsurlardan biri de mumlardır. Hazır aldığınız veya evde kendi zevkinize göre yapabileceğiniz mumlar, yemek masanıza şık ve samimi bir hava katarlar. Uzun ve ince mumları yemek sırasında yakarak klasik bir şekilde kullanabilirsiniz. Daha kalın, renkli ve hatta kokulu mumlar ise masanın boş olduğu zamanlarda tercih edilebilir. Mum yakıldığında eriyen bir madde olduğundan masa örtünüze veya mobilyanıza kolaylıkla bulaşabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız mum lekesi nasıl çıkar önerilerimize buradan göz atabilirsiniz.

Tatlılar: Eğer diyetteyseniz bu seçenek biraz zorlayıcı olabilir ama bazı tatlıların görünümü de tatları kadar lezzetlidir. Sosyete lolipopu denilen uzun şekerlerden bir demet, alüminyum folyoya sarılı çikolatalarla dolu bir cam kap, siyah-beyaz veya renkli drajelerle doldurduğunuz kaplar oldukça çekici bir görünüm sunabilir.

Eğer masanız antika veya özel tasarım bir parçaysa, zaman zaman kendi başına da sade bir şıklık sergileyebilir. Ancak kendinizi yaratıcı hissediyorsanız masanızı döşemek için yemek saatini beklemeyin, günün her saatinde hünerlerinizi gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir